+420 730 149 089
With us, you will feel like at home!

Welcome to our family campsite…

Camp Alpa is located in a picturesque village Ostrovacice, only 15 km far from Brno with an excellent access to a D1 highway. Camp accomodates both tents and caravans, as well as offers a stay in cabins throughout the entire summer season. Camp is open from 15th of April till 15th of October. Thanks to the great location you will find this camp to be ideal for tourists travelling from Poland to Croatia or to one of the many Hungarian spas.

Given that we have been operating this camp for many years, we are equiped to deal with all the unexpected situations that may arise. Always trying to care for our clients on an individual basis and be ready to accomodate all special requests in order to make your stay with us memorable and pleasant. We are happy to share our local knowledge and point your towards many beautiful places worth visiting – and be assured that there are many!

Convenient location of the camp, right next to D1 highway

Camp Alpa offers a place for an active and laid-back family vacation with kids, as well as a place to unwind and relax. More than 100 tent sites and 20 sites available for campervans, offering a power plug. Facilities including bathroom with showers, restroom, kitchen and both hot and cold water is available for all of our guests. Kitchen is equipped with a cooker, basic dishes and pots and fridge. For guests preferring to sleep in a cabin, there are four available with a capacity ranging from 2 to 5 people.

Facebook news:

11. 10. 2017 • POZOR,POZOR!! Zdravíme všechny příznivce turistiky a dáváme vám příležitost jak využít tento týden možná posledního slunného víkendu v našem kempu ALPA. Ubytování ve stanech,karavanech vám nabízíme zcela zdarma,Pouze si zaplatíte přípojku elektřiny.Možnost grilování. Zároveń můžete využít otevřené kavárny,biistra v našem areálu. V obci probíhá rekonstrukce vozovky.Nejlépe se k nám dostanete od rosického přivaděče přes zákaz vjezdu.Vjezd do kempu povolen.

22. 09. 2017 • Znovu aktualně nejlépe s příjezdem od rosického přivaděče!! Silnice s ozn.602 Ostrovačice ke kempu Alpa ul.Osvobození258 od 8.srpna do listopadu v rekonstrukci!! Ke kempu příjezd povolen!! s označením BUS povolen.Nejlépe se do kempu dostanete od rosického přivaděče s ozn.silnice 23 Příjezd od Brna... dálnice D1 Exit 182 směr Rosice ,Třebíč . Příjezd od Prahy..dálnice D1 Exit 178 nebo 182

14. 08. 2017 • Vážení zákazníci kempu, hlavní silnice přes Ostrovačice je od 8.8. až do listopadu plně uzavřena s výjimkou těch, kteří jedou do našeho kempu nebo do Sisters' Café&Bistro. Vše bylo projednáno se starostem obce a s policií Rosice. Nejpohodlněji se k nám dostanete od rosického přivaděče, kde je sice zákaz vjezdu, ale máme tu výjimku a zde i umístěné cedulky pro volný vjezd ke kempu. Děkujeme a budeme se těšit na Vaši návštěvu. Camp Alpa